جدالی برای بقا یا فنا!

این چند روز بر خلاف میل خود اینقدر درگیر مسائل کنگره شده ام که بیشتر وقتم به صحبت با تلفن می گذرد اما دلیل این گرفتاری خود جالب است و بسی قابل توجه؛

پس از جنگ و جدال این سال ها انتظار می رفت که بساط طیف بازی برچیده شود و عقلانیت جایگزین نظرات طیفی گردد اما شاهدیم که علیرغم انتظار، طیف سالاران هر سال با شگردهای جدید و به کار بستن ترفندهایی از جمله تطمیع و تهدید و هشدار، باز هم بر آتش این نقیصه بزرگ می دمند و این تشکل پاک دانشجویی را با نفس های آلوده خویش به قهقرایی می کشانند که شاید بازگشتی در آن نباشد و یا لااقل انرژی بسیاری بطلبد.

امسال با هماهنگی تنی چند از دوستان بر آن شدیم تا با روشنگری و هشدار نسبت به روند پی گرفته شده از سوی برخی منفعت طلبان، زمینه را برای برگزاری انتخاباتی سالم و به دور از حاشیه فراهم کنیم چرا که سابقون طیف سالاران تا آنجا که بتوانند خود را وارد بازی نمی کنند و ترجیح می دهند اعضا و دفاتری که از هیچ چیز خبر ندارند و به ناگاه از میانه میدان وارد بازی شده اند بازی را بچرخانند و اینچنین بساط سوء استفاده از آنان را فراهم نمایند.

البته به دلیل کمبود وقت و مسائل شخصی بنده نتوانستم آنچنان که باید وظیفه خویش را در این مورد انجام دهم اما در تماس هایی که با برخی دوستان داشته ام به خوبی دریافته ام که فضا بیش از حد مسموم و غبارآلود است و به قول یکی از دوستان سیاست بازی، لابی گری و طیف سالاری در مجموعه بیداد می کند.

بارزترین نشانه این بازی های سخیف انتخاب محل برگزاری کنگره است که خواندن این یادداشت در این مورد توصیه می شود.(+)

همچنین شکل گیری برخی ائتلاف ها که شرایط حضور در آنها نه تعهد و تخصص بلکه نظرات سیاسی و طیفی یکسان است به وضوح نشانگر فضای فعلی حاکم بر اتحادیه است.

باید در خود بنگریم که چه کرده ایم که امروز به اینجا رسیده ایم و چه باید بکنیم تا از این عقوبت خلاصی یابیم.

سنت الهی است که " ان الله لایغیر ما بقوم حتى یغیروا ما بانفسهم" و بر طبق این آیه شریفه بی شک هیچ کس جز خود اعضا و بدنه جاد قادر به اصلاح روند حاکم بر اتحادیه نخواهد بود. لطمه به وجود آمده حاصل از اشتباه خودمان بوده و اصلاح آن نیز در گرو تیزبینی و بصیرت خودمان می باشد.

از این منظر کنگره پیش رو می تواند نقشی تاریخی در روند و مسیر حرکت این اتحادیه دانشجویی بازی کند و امیدواریم با رأیی پاک و برآمده از سر تکلیف بتوانیم این آینده را آنچنان که در شأن اعضای شریف این اتحادیه می باشد ترسیم کنیم.

دیانت عین سیاست نباید فقط لقلقه ی زبان باشد بلکه می بایست در عمل به گونه ای رفتار کنیم که از حرکات سیاسی ما جز بوی دیانت و ادای تکلیف به مشام نرسد؛ ما انقلاب کردیم تا کلمه حق را فریاد کنیم و حال چگونه است که فریادهایمان نه از برای حق و عدالت که از برای منفعت و قدرت است؟ سیاستی که عین دیانت باشد نباید جز برای اجرای عدالت و ستاندن حق مظلوم از ظالم و سپردن زمام امور به دست متخصصان به کار گرفته شود.

بی شک بدنه بزرگ جامعه اسلامی دانشجویان از رذیله هایی که بعضا در بین برخی مسئولین دیده می شود مبرا هستند و با یاری خداوند، همین قلوب پاک و با ایمان آینده ای رقم خواهند زد که در آن نه نشانه ای از فساد و قدرت طلبی باشد و نه اثری از فاسد و منفعت طلب.

همان طور که خداوند وعده داده است " ان الارض یرثها عبادی الصالحون" و امید که بتوانیم با سپردن زمام امور به افراد صالح لااقل تا آنجا که توانسته ایم منتظر بودن خویش را به امام خویش اعلام کنیم که " لا یکلف الله نفسا الا وسعها".

 

"فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ"

والسلام علی من اتبع الهدی

/ 3 نظر / 14 بازدید
تانریلا

لابی‌گری‌ها و تکاپوی بعضی افراد رو تو کنگره‌ی دو دوره‌ی پیش هنوز یادمه! حالا این یه نمونه‌ی کوچیکه... آدم اینا رو که از نزدیک می‌بینه، خوب متوجه میشه خیلی از مشکلات موجود تو مملکت از چه جاهایی آب می‌خورن...!

برده ولی آزاد

چنان درگیر چاله های پشت سر بودم که چاه پیش رو را ندیدم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] خوشا آنانکه با گذر عمر پیر و با کهنه شدن عشق جوان می شوند. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] من اگر فکر کنم همیشه برنده ام با اولین شکست همیشه بازنده خواهم ماند. شکست پذیرفتنی نوعی برد است [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] تقدیم شما از هر آنچه نیکی ست.متشکرم از حضورتون عزیز

محمد امین خلیل زاده

من که نا امید شدم