نه گانه!

بسم الله

طبق معمول مدت زیادی می شود که از فضای وبلاگ دور بوده ام و حالا که فرصتی (هر چند اندک) به دست آورده ام از هر سو موضوعات روز بر ذهن خسته ام هجوم می آورند و سعی دارند هر طور شده تجلی خود را بر انگشتانم بنشانند.

اما از میان این همه چند نکته مهم را شایسته تحریر می دانم که در ادامه اشاره می شود:

1- این روزها صحبت از مرحله ی دوم توزیع سبد کالا می شود و انگار تحقیر مردم به کام آقایان خوش آمده است و می خواهند هر طور شده یک بار دیگر صحنه های غرورآفرین ایستادن در صف های طویل را به نظاره بنشینند.

جالب آنجاست که حتی رئیس جمهور هم بابت توزیع نامناسب سبد کالا از مردم عذرخواهی کرد اما انگار اطرافیان ایشان بیدی نیستند که با این بادها بلرزند چرا که آقای نوبخت عذرخواهی رئیس جمهور را غیر لازم دانستند! و از طرحی که بزرگترین کمک جهت ارتقای اقتصادی کشور دوست و همسایه مانٰ هند بزرگ را انجام داد تمام قد دفاع کرده اند.

چند روز پیش بود که یکی از آشنایان می گفت الآن فقط برنج سبد کالا توزیع می شود و بقیه اقلام تمام شده است؛ سید علی ضیا هم همین را می گفت! انگار قحطی ای که خانم شرمن از آن سخن می گفت، تهران و شیراز نمی شناسد!

اما من در این میان به دخترکی می اندیشم که همراه با پدر و سوار بر گاری وی نان خشک های مردم را جمع می کرد و از فرط گرسنگی ته دیگی سوخته به دندان گرفته بود و هنگامی که یکی از همسایه ها چند عدد شیرینی برایش آورد از فرط خوشحالی چند بار پدر را صدا زد که " بابا، بابا، شیرینی، شیرینی" و نگاه های شرمآگین مردی که در مقابل دخترش .......................

و من اطمینان دارم که از نظر تیم اقتصادی آقایان این فرد هم استحقاق دریافت سبد کالا را ندارد چرا که این ها دست پروردگان آنهایی هستند که له شدن مردم در زیر چرخ های توسعه را امری عادی می دانستند!

2- طبق اخبار رسیده قرار است فاز دوم هدفمندی یارانه ها از ابتدای سال 93 آغاز شود و بالتبع قیمت ها هم باری دیگر سیری صعودی خواهد داشت که البته این سیر با شیب تندی از هم اکنون آغاز شده است.

من از همان ابتدا موافق اجرای قانون هدفمندی بودم و هنوز هم با آن موافقم اما امیدوارم که دولت آقای روحانی همان طور که وعده کرده است قسمت عمده ای از درآمد حاصل از اجرای این قانون را به بخش درمان و سلامت مردم اختصاص دهد چرا که در این چند روز آنقدر شنیدم از بی مهری بیمارستان ها و مریضانی که به دلیل فقر مالی درمان نشده اند که دیگر اشباع شده ام.

بی شک یکی از مهم ترین دغدغه های دولت در شرایط فعلی باید سلامت مردم و ایجاد بیمه یکپارچه جهت جلوگیری از تضاد سلامتی در بین اقشار مختلف جامعه باشد.

3- از خبرها و بحث های تلخ که بگذریم این روزها برای من یکی از شیرین ترین دوران زندگیم بوده است. هیچ گاه از ذهنم پاک نخواهد شد خاطره 23 اسفند ماه! زمانی که مادربزرگم تماس گرفت و خبر از تولد نوزادی داد که قرار است سکوت خانه مان را بشکند و شوری دوباره به زندگی مان ببخشد.

محمدجواد برای همه ما پیامی داشت که زندگی همچنان جاریست و خداوند هنوز هم به فکر ماست.

اینکه "ان مع العسر یسرا" و به راستی "ان مع العسر یسرا"

امروز هرچند که مادرم به سبب مشکلات پیش آمده در تولد محمدجواد اندکی ناخوش احوال است اما باز هم تنها به فکر نوزاد خویش است و با هر گریه اش حالش دگرگون می شود.

به این صحنه ها که می نگرم تازه معنای محبت مادری را می فهمم و در می یابم که هیچ عشقی بالاتر از عشق مادر و فرزند خلق نشده است و سپس به خود می نگرم و اینکه هیچ گاه نخواهم توانست پاسخ محبت های مادرم را بدهم.............

4- همین تولد محمد جواد اسبابی شد تا دریابم که ازدیاد نسل در این مملکت شعاری بیش نیست و تاکنون هیچ طرح عملی جهت تشویق افراد به ازدیاد نسل انجام نشده است!

حالا بماند که یکی از دوستان می گفت به فرزند پنجم دفترچه بیمه تعلق نمی گیرد و از فرزند ششم یارانه هم دریغ می شود(راست و دروغش پای خودش!)

لااقل می توانم بگویم که در این یک مورد بی توجهی به نظرات رهبری در میان مسئولین کاملا مشهود است و مظلومیت ایشان بیش از پیش احساس می شود.

5- متاسفانه نتوانستم در مراسم دیدار مردم آذربایجان با رهبر انقلاب شرکت کنم اما شنیده ام که بالاخره صبر ایشان هم از شعارهای بی موقع عزیزان تبریزی لبریز شده است و با همان زبان شیرین ترکی تذکری داده اند. این مساله متاسفانه در سال های قبل نیز موجب ناراحتی ایشان شده بود.

امیدوارم که از سال آینده مسئولین امر جهت جلوگیری از تکرار این حرکت تمهیدات لازم را بیندیشند.

6-نکته قابل تأمل دیگر این دیدار سانسور دوباره رهبری در سایت دفتر معظم له می باشد.

به ادعای دوستان حاضر در مراسم رهبری در قسمتی از سخنان خود با اشاره به مذاکرات هسته ای می گویند: " دیدید مذاکرات به جایی نرسید" که این عبارت در سایت ایشان و همچنین در پخش تلویزیونی صحبت های ایشان حذف شده بود.

قبلا هم در ماجرای نکوهش تسخیر سفارت انگلستان، اقدام مشابهی در سانسور سخنان رهبری رخ داده بود.

به شدت علاقنمدم که بدانم چه کسی دستور فیلتر کردن رهبری را می دهد!!!!!!!!!!!!!!!

7- صحبت های مهم ایشان در دیدار مردم تبریز به سناریویی پایان داد که قصد داشتند تمام مسئولیت توافق ژنو را بر دوش رهبری بیندازند و با شایعه حمایت رهبری از توافق ژنو دهان منتقدین را ببندند.

سخنان ایشان در این مورد خود نیازمند تحلیل مفصلی است که به یاری خداوند مطلبی در این باره در نشریه فواد خواهم نوشت.

8- پیام رهبری به تشکل های دانشجویی هم یکی از مهم ترین اتفاقات چند ساله اخیر در حوزه ی فعالیت های دانشجویی بود.

در این مورد نیز (به سبب اهمیت بسیار آن) به طور جداگانه بحث خواهم کرد.

9-با یاری خداوند قصد داریم در روز دوشنبه 5 اسفند ماه مراسم بزرگداشتی برای مدافع حرم، شهید محمودرضا بیضایی برگزار کنیم. به شدت نیازمند پیشنهاد دوستان جهت برگزاری هر چه با شکوه تر این مراسم هستیم.

یا علی/.

/ 0 نظر / 11 بازدید